Amikor zárat vásárolunk, akkor ahhoz jellemzően jár 2-3 kulcs is. Ez a legtöbb esetben elegendő egy családnak, de van, hogy kulcsmásolásra van szükség. Érdekes kérdés, hogy hány kulcsra is van szüksége egy családnak, illetve kell-e pótkulcs, ha van mindenkinek saját. A következőkben ezt a kérdést járjuk körbe.
Először is célszerű annyi kulcsot másolni, amennyien a családban élnek. A felnőtteknek mindenképp jó, ha van saját kulcsuk, de a kamaszoknak is fontos, hogy be tudjanak jutni a lakásba, ha esetleg egyedül jönnének haza. Ez akkor is jó, ha történetesen van olyan családtag, nagyszülő, idős rokon, aki folyton otthon tartózkodik. Sosem lehet tudni, hogy ő mikor felejti a kulcsot a zárban, és a vészfunkciós zárunk van, akkor kívülről, egy saját kulccsal is be tudunk jutni, vagy épp a család bármelyik tagja.
Emellett azonban mindenképp érdemes tartalékkulcsba is gondolkodni. A pótkulcs egyrészt lehet otthon is a kulcsszekrénybe, hogy ha látogatóba jön egy rokon, nagyszülő, akkor ne tőlünk függjön, hogy el tud-e menni valahova. Emellett célszerű egy kulcsot egy közelben lakó ismerősnek, családtagnak adni, akibe megbízunk, mert így biztosak lehetnünk benne, hogy ha elveszítjük a kulcsot, be fogunk tudni jutni az otthonunkba. Ez különösen fontos akkor, ha egyedül élünk.
Hová ne tegyük a pótkulcsot?
Most, hogy már a család minden tagja kapott kulcsot, a pótkulcs is lapul valahol, mindenképp fontos kitérni arra, hogy a pótkulcs hova ne kerüljön. Sokan ugyanis nem akarják ismerősnél letenni, egyrészt mert bizalmatlanok, másrészt mert úgy gondolják, hogy így a hozzáférhetősége sérül. Inkább a lábtörlő vagy kuka alá, virágcserépbe, postaládába, esetleg kulcsdobozba teszik, mert azt az ajtó közelébe is el lehet helyezni, így baj esetén kéznél lesz.
Valóban így van, viszont nemcsak nekünk, hanem az illetéktelen behatolóknak is. Jobban járunk, ha a kulcs kevésbé hozzáférhető, viszont biztonságos helyen van. A felsorolt helyekre tehát nem érdemes tenni, ahogyan meglazult térkövek és díszkövek alá sem.