Miért szorul be a kulcs a zárba, és mit tehetünk ilyenkor?

Nem is gondolánk, hogy milyen gyakori zárgond, hogy a kulcs az ajtózárba szorul. Betesszük a kulcsot, fordítanánk el, de az nem megy, kihúznánk, de az sem sikerül. Feszegetjük, rángatjuk, de a kulcs meg sem moccan. Sokan kétségbe is esnek ilyenkor, és valóban nagyon kellemetlen a helyzet, de a gond általában nem akkora mit elsőre gondolnánk.

A kulcs zárba szorulásának sok oka lehet. Egyrészt lehet sérül maga a kulcs, törött, deformált, emiatt pedig be is tud szorulni a zárba. A másik ok, hogy a zárral van valami gond. Az akadás már előjel szokott lenni, erre nem árt figyelni. Az akadást pedig sokszor a zár kiszáradása okozza, melyet olajozással könnyen orvosolni lehet. Ha viszont ezt nem tesszük meg, akkor megeshet, hogy a probléma odáig fajul, hogy a kulcs a zárba marad. A legrosszabb eset az, ha bele is törik, mert eddig rángatjuk, feszegetjük.

Ha a baj már megtörtént, akkor persze kár is azon tanakodni, hogy mi okozta a bajt, első körben a problémát kell megoldani. De mit tehetünk ilyenkor?

Mit csináljunk, ha beszorult a kulcs a zárba?

Nos, a legjobb megoldás, ha nem piszkáljuk a kulcsot, hanem azonnal hívjuk a zárszerelőt. A szerelő valószínűleg zárbetétcserét fog javasolni. Ez egy viszonylag gyorsan és egyszerűen kivitelezhető művelet. A régi zárbetét a kulccsal együtt kikerül a zárból, helyére pedig egy új zárbetét kerül, melyhez természetesen új kulcs is tartozik. A komplett zárat általában kell kicserélni, legfeljebb akkor, ha más alkatrész is sérült, nem csak a zárbetét.

Sokan szokták kérdezni ilyenkor, hogy nem lehet-e csak a kulcsot kiszedni? A szerelő persze ezt is megtudja oldani, ugyanakkor nem biztos, hogy így járunk jobban. Ha a kulcs beszorul a zárba, akkor nagy rá az esély, hogy a zárbetét megsérül, még akkor is, ha mondjuk csak az okozta a gondot, hogy rossz kulcsot tettünk a zárba. Ez pedig csak akkor derül ki, amikor a kulcs kikerül, ami nagyon időigényes lehet. Ezt követően is lehet, hogy mégiscsak zárbetétcserére lesz szükség.